Cztery przedsiębiorstwa wyraziły chęć realizacji inwestycji Gminy Kołbaskowo, ścieżki pieszo-rowerowej z Przecławia do Karwowa. Niestety, wszystkie oferty przekroczyły kosztorys.

Przetarg związany z realizacją inwestycji pn.: „Budowa ciągu pieszo – rowerowego od miejscowości Karwowo do miejscowości Przecław, gmina Kołbaskowo (w procedurze zaprojektuj i wybuduj)” został ogłoszony w poniedziałek, 15 kwietnia 2019 roku (szczegóły tutaj http://bit.ly/2UD4eD6). Kwota, jaką Gmina Kołbaskowo zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zadania wynosi 2.922.543,17 zł brutto. Firma Eurovia Polska S.A. zaproponowała realizację inwestycji za 5,384 mln zł, Strabag Sp. z o.o. – za 4,396 mln zł, FDO Sp. z o.o. – za 4,200 mln zł, a Elbud Szczecin Sp. z o.o. – za 4,198 mln zł. Spółka FDO zadeklarowała realizację inwestycji w 540 dni, pozostałe trzy przedsiębiorstwa w 450 dni. Wszystkie termin gwarancji i rękojmi określiły na 60 miesięcy.

Obecnie Gmina Kołbaskowo analizuje sytuację, jaka powstała po złożeniu ofert. Przetarg może zostać ponownie rozpisany, bądź budżet na inwestycję zwiększony. Gmina Kołbaskowo planuje zrealizować inwestycję w systemie projektuj i wybuduj. To oznacza, że prace projektowe nad powstaniem trasy mogą rozpocząć się w tym, natomiast roboty budowlane w przyszłym roku.

Ścieżka będzie miała 2,5 km długości i 3 metry szerokości. Rozpocznie się niedaleko przejazdu kolejowego na granicy Przecławia i Warzymic, pobiegnie na południe w pobliżu linii kolejowej Berlin – Szczecin, po około 800 metrach skręci na zachód i skieruje się w stronę Karwowa. Zakończy się za skrzyżowaniem drogi powiatowej Warzymice – Smolęcin z drogą gminną w Karwowie. Na trasie powstaną miejsca odpoczynku. Przy okazji inwestycji powstanie także ok. 130 metrów drogi gminnej w Przecławiu, wraz z chodnikiem.

Inwestycja częściowo może zostać sfinansowana ze środków unijnych, dokładnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Wniosek pod nazwą „Budowa dróg rowerowych na terenie Gminy Kołbaskowo w celu uzyskania dostępności komunikacyjnej i poprawy bezpieczeństwa w ramach obszaru metropolitalnego- etap II” został już wysłany. Umowy o dofinansowanie Gmina Kołbaskowo spodziewa się w okolicach maja.

planowana sciezka rowerowa z Przecławia do Kurowa


Przypomnijmy, w grudniu 2018 roku oddano do użytku dwukilometrową ścieżkę rowerową z Karwowa do Warnika. W ramach tego projektu wyremontowano także drogę gminną w Karwowie. W planach jest także budowa ok. 9-10 km ścieżki po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO, która w naszej gminie będzie biegła od granicy, przez Barnisław, Karwowo, Będargowo do Warzymic, i która ma już dofinansowanie unijne z programu Interreg V.

_________________
Czytaj też o planach realizacji przez Gminę Kołbaskowo ścieżek rowerowych:
- Kołbaskowo – Kamieniec (wraz z drogą gminną) http://bit.ly/2GTuqkj
- Siadło Dolne – Kurów (wraz z drogą gminną) http://bit.ly/2DhVbg4
- Rosówek - granica państwowa http://bit.ly/2Fy3fec