Spotkanie w Kołbaskowie. O inwestycjach w gminie i Amazonie

Wyjazdowe posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Policach miało miejsce w piątek, 15 września 2017 roku w Świetlicy w Kołbaskowie. Gościem spotkania był przedstawiciel Amazona Sławomir Książkiewicz.

- Otwarcie Amazona planowane jest w pierwszym tygodniu października – powiedział Sławomir Książkiewicz, specjalista ds. rekrutacji Amazona. – Zatrudnienie startowe to ok. tysiąca osób. Rekrutacja trwa cały czas. Nie wykluczam, że jak będzie potrzeba to zatrudnimy więcej osób. We Wrocławiu także zakładaliśmy tysiąc osób na start, a dziś pracuje tam ponad 5 tysięcy ludzi.

Przedstawiciel koncernu powiedział, że pracownicy firmy będą zarabiali 15 zł na godzinę brutto. – Do tego dochodzi 15- procentowa premia. Wypłacana jest za obecność w pracy oraz osiągnięcia.

W Amazonie będzie system pracy 4:3, co oznacza, że pracownik będzie pracował 4 dni w tygodniu po 10 godzin i miał 3 dni wolnego. Do tego 4 tygodnie na dniówkach i 4 na nockach. – Taki system zaproponowali sami pracownicy Amazona w innych oddziałach – tłumaczył Sławomir Książkiewicz.

Firma zatrudnia także emerytów oraz studentów, którzy będą mogli pracować w weekendy. - Będą projekty zmian półetatowych – mówił Książkiewicz i dodaje. – Staramy się dbać o naszych pracowników. Amazon zapewnia każdemu z nich 26 dni urlopu, niezależnie od stażu pracy. Możliwość zakupów obiadów za złotówkę, system opieki zdrowotnej oraz ubezpieczenie.

Specjalista Amazona mówił także o bezpłatnym dowozie pracowników do pracy. – Mamy w tym zakresie bardzo wysokie standardy. Autobusy muszą być klimatyzowane i z internetem. Opracowujemy obecnie trasy przejazdów.

Sławomir Książkiewicz podkreślał, że Amazon w Kołbaskowie jest jednym z trzech najnowocześniejszych zakładów na świecie i najnowocześniejszy w Europie. Docelowo zamierza być największym pracodawcą w województwie.

Wcześniej Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo poinformowała zebranych o inwestycjach w gminie w dwóch ostatnich kadencjach.

– Przez 7 lat tych inwestycji było dużo. Gmina stawia na wszechstronny rozwój. Staramy się przyciągać jak najwięcej firm. Stawiamy też na infrastrukturę drogową. Z 18 km dróg gminnych 85% zostało wyremontowanych. Rozwijamy sieć wodociągową i kanalizacyjną. Zmieniamy rury azbestowe na pcv. Rozbudowujemy infrastrukturę w ujęciach wodnych, stacje uzdatniania, rozbudowaliśmy oczyszczalnię ścieków, co umożliwiło nam wpuszczenie na nasz teren nowych inwestycji. Inwestujemy też w bazę oświatową. Ostatnio działalność zaczęło nowe przedszkole z oddziałami żłobkowymi w Przecławiu za 10,5 mln zł. Zbudowaliśmy dwanaście świetlic wiejskich. Inwestujemy w turystykę, mamy ścieżki rowerowe i będziemy budować kolejne, zbudujemy nabrzeże w Siadle Dolnym, na które dostaliśmy prawie 3 miliony zł dofinansowania.

Pani wójt poinformowała także o zaawansowanych pracach nad budową obwodnicy Przecławia i Warzymic, za którą mocno lobbowała, a która powinna powstać do 2021 roku.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Policach powiedział, że stopa bezrobocia w Gminie Kołbaskowo wynosiła w styczniu 2017 roku 8,3%, a w lipcu 2017 – 7,1%. Poinformował także, że 28 września 2017 roku na terenie gminy odbędzie się Kiermasz Pracy.

Pin It

Bądź na bieżąco