uwaga-wazne-ogloszenieInformacja dla mieszkańców Gminy Kołbaskowo

Zima - okres szczególnego zagrożenia pożarowego w budynkach mieszkalnych!

Na podstawie art. 19 ust. 2 pkt. 5 w związku z art. 14 ust. 8 pkt. 3  ustawy z dnia 26 kwietnia 2007r. o zarządzaniu kryzysowym  (Dz. U Nr 89, poz. 590 – z późniejszymi zmianami) GMINNY  ZESPÓŁ  ZARZĄDZANIA  KRYZYSOWEGO przekazuje do wiadomości publicznej informacje związane z zagrożeniami spowodowanymi czadem.
                  

Czad- cichy zabójca

Sezon zimowego ogrzewania to okres zwiększonego użytkowania  urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym, olejowym i gazowym. Zawracam się z apelem do mieszkańców Gminy o bezpieczne eksploatowanie tych urządzeń ogrzewczych.

Uwaga - tlenek węgla (czad)

Zaniedbania w zakresie czyszczenia i przeglądów okresowych stanu technicznego przewodów kominowych (spalinowych, dymowych i wentylacyjnych) są przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.

Jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla?

Tlenek węgla ze względu na swoje właściwości jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla:

  • nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych,
  • co najmniej raz w roku zleć firmie kominiarskiej kontrolę przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych,
  • dla własnego bezpieczeństwa zamontuj czujnik wykrywający tlenek węgla w pomieszczeniu, w których masz urządzenia grzewcze (nie dotyczy urządzeń grzewczych elektrycznych),
  • nie dokonuj podłączenia urządzeń grzewczych do przewodów kominowych bez wymaganej opinii kominiarskiej,
  • kontroluj stan techniczny urządzeń grzewczych,
  • dokonuj okresowego  czyszczenia  przewodów kominowych, a także usuwaj sadze z pieców węglowych zgromadzoną w osadniku.

 

Pamiętaj! Tlenek węgla jest bezwonny! 

Jeżeli poczujesz się źle (nudności, zawroty głowy), przebywając w pomieszczeniach, w których są zamontowane piece węglowe lub piecyki gazowe, natychmiast opuść to pomieszczenie i dokonaj jego wietrzenia! Skontaktuj się w tej sprawie z kominiarzem! W razie potrzeby skorzystaj z pomocy medycznej!
                                              

 Przewodnicząca GZZK
            
  Małgorzata SCHWARZ 

dnia 20.11.3013r

Pin It

Bądź na bieżąco